iBiz Solutions summerar ett gott 2009

iBiz Solutions bildades 2008 med idén ”att sammanfoga det bästa från förr med det bästa från nuet” till ett modernt och högkompetent konsultbolag med värderingar som långsiktighet och hög kvalitet i centrum.
”Genom att vi sätter våra kunders väl och ve före våra egna ambitioner, skapar vi hög kundnöjdhet och därmed goda förutsättningar för långsiktig tillväxt och lönsamhet - för både våra kunder och oss själva”, säger Mika Vikman.
iBiz Solutions har under året tagit ytterligare flera steg för att möjliggöra högkvalitativa integrationslösningar till nöjda kunder.
”Vi har aktivt sökt och hittat två partners, vilka precis som vi är högt specialiserade på integrationslösningar i Microsoft-miljö. Genom vårt nära samarbete med Communicate AS i Norge och Mjukvarukraft AB i Stockholm, består vi nu ett 70-tal integrationsexperter som finns representerade i Karlstad, Stockholm, Oslo, Stavanger och Halden. På så sätt finns vi nu närmare många av våra kunder och kan också leverera betydligt större helhetslösningar, exempelvis Integration som en tjänst (SaaS)”, fortsätter Mika Vikman.
”Vi har också arbetat hårt internt med att ta fram flera koncept och produkter, vilka i hög grad effektiviserar både utveckling, förvaltning och drift av integrationslösningar. Detta är ett område som varit eftersatt och som ger ett stort mervärde till våra kunder”, berättar Richard Hallgren, arkitekt på iBiz Solutions.
Genom dessa satsningar, har iBiz Solutions under året fått förtroendet att leverera lösningar till flera nya kunder - däribland Billerud Gruvön, Stora Enso Skoghall, H&M, YIT Global IT, FMV, Transportstyrelsen med flera.
För att möta denna ökade efterfrågan på iBiz Solutions tjänster, har man under året ökat antalet anställda med 50 procent. Trots detta finns det ytterligare rekryteringsbehov.
”Med de möjligheter vi har på marknaden, behöver vi omgående anställa ytterligare ett par personer. För oss är det dock viktigare att hitta rätt personer och att ge dem en riktigt god inskolning än att växa snabbt”, säger Mika Vikman och fortsätter: ”På samma sätt som med våra kunder, sätter vi våra anställdas väl och ve före maximerad vinst, väl medvetna om att nöjda medarbetare faktiskt resulterar i hög kompetens och lojalitet. Detta uppskattas förstås av våra anställda, men kommer givetvis i slutändan även till nytta för våra kunder och oss själva”.
”Vi vill med dessa grundvärderingar om hög kvalitet, långsiktighet samt hög kund- och personalnöjdhet, skapa en attraktiv partner för våra kunder och anställda. Jag vet att vi på så sätt, i en bransch där våra konkurrenter både växer fram och försvinner i hög fart, kan stå på en stadig grund med en solid ekonomi och Nordens största samlade kompetens inom integration”, avslutar Mika Vikman.